תגובת קרב, PTSD פוסט טראומה

לוחמים רבים בכל היחידות ובכל הדרגות שנחשפו לסכנת חיים, או ראו את חבריהם או את עצמם נפגעים, מוצאים את עצמם מיוסרים בזיכרונות, מתקשים לחזור למי שהיו קודם לכן, וחיים מתוך תחושת חוסר טעם, וביטויי חוסר סבלנות, זעם וקשיים בקיום חיים חברה שלא אפיינו אותם לפני שירותם הקרבי.

רבים מאותם לוחמים, מתוך בושה ותחושה שהם לא בסדר,  בוחרים להכחיש ולהדחיק את בעייתם ומנסים ולהמשיך בחייהם כפי שהתנהלו לפני האירוע, למרות יכולתם לראות ולחוש את  הפגיעה שהם פוגעים  בבני משפחותיהם, בחבריהם וגם בעצמם.

למרבה הצער, לעיתים קרובות, ללא קבלת טיפול ועזרה מצב זה עלול “להיתקע”, ולפגום בהמשך החיים כולם.

לעומת זאת הלוחמים הלא מעטים שחשפו את קשייהם, ואפשרו לעצמם ולבני משפחתם לקבל טיפול מקצועי,  קיבלו כלים להתמודד עם הקשיים.

כלוחמים הייתם במרכז העשייה, בעיקר בזכות נחישות, החלטיות ואומץ לב ומעשה, אל תתנו לפחד לדחוק אתכם לשוליים.

במסגרת העבודה במשרדנו פגשנו בלוחמים רבים אשר נפגעו בתסמונת פוסט טראומטית, אין בכך כל מקור לתחושות של בדידות או של אשמה כלשהי, הרי באמת נתת את כל מה שהיה לך (ועוד קצת).

לכן, החלטנו על פניה אישית לכל אותם אלה, אשר בתוככי עצמם יודעים מהי פגיעתם, אך חוששים להוציאה החוצה, חוששים לפנות בבקשת סיוע. אנו פונים אליכם בניסיון להבהיר שאין כל בושה במצבכם ואתם בהחלט יכולים לשפר את איכות חייכם ואת איכות חייהם של אלה הקרובים ללבכם, ובהחלט קיימים אנשים שיכולים לספק לכם את הכלים לכך.

בצאתכם לקרב הצהרתם למעשה שאתם מוכנים לתת הכול, אפילו את חייכם, אבל בפועל נתתם קצת יותר מהכול. עתה העניקו לחברה את הזכות לגמול לכם על נתינתכם.תהליך ההכרה בזכות זהה לתהליך ההכרה בנכות הנגרמת כתוצאה ממחלה, ואתם מוזמנים לפנות  והכבוד יהיה שלנו . לקריאה נוספת על הגשת בקשת ההכרה…

 קישורים ומידע חשוב

היחידה לתגובות קרב בתל השומר הינה יחידה של  מערך הנפש של חייל הרפואה שהוקמה על מנת לטפל בלוחמים פגועים. ביחידה מפתחים טיפולים חדישים לטיפול ב-PTSD או טיפול בחיילים עם תגובות קרב.  ניתן לפנות ליחידה במכתב ל ד.צ. 02149 צה”ל, להתקשר לטלפון 03-7376327 או לגשת ליחידה הממוקמת בתל השומר.

עמותת נט”ל  המרכז לסיוע נפשי במצבי לחץ וטראומה על רקע לאומי, הינה ארגון א-פוליטי, המהווה כתובת לסיוע עבור נפגעי טראומה על רקע לאומי. בימים אלה מפתחת נט”ל מסגרת פעילות ייחודית המיועדת לחיילים משוחררים. אם אתה מחפש מסגרת שתסייע לך להשתחרר מהמטען העודף, או מכיר חברים שימצאו עניין  בנושא, הם ישמחו מאוד אם תפנה אליהם  www.natal.org.il או בטלפון 1-800-363-363

נט"ל - הפציעה השקופה
סרטון הסבר אמריקאי על PTSD
סרטון אמריקאי על אפשרויות הטיפול 
סרטון הסברה אמריקאי על טיפול קוגנטיבי
סרטון הסברה אמריקאי על טיפול בחשיפה

ורק כדי להראות ששום דבר לא חדש, להלן ציטוט משיר ישן ואתם מוזמנים להאזין לו בקישור המצורף

... אילו כל הביעותים נפלו מתמוטטים,  על סף ליבנו הזוכר -
אילו זמר שדות הקרב הניח אחריו  את מקומו לשיר אחר, -
איך היה חופז האור על כל המכשולים!
איך היה ליבי נעור אל ילדתי שלי.....

  אילו כל האוהבים יוסי גמזו /  נחצ'ה היימן
 

המובא באתר עורכי הדין סיגל וארז יער הוא תיאור כללי של המצב המשפטי, ראוי ורצוי לבדוק כל מצב לגופו. השתדלנו לדייק בכל פרט ופרט, אך ייתכן כי נפלו שגגות וטעויות, ועל כך צערנו. אתר זה מהווה שירות לציבור ואין בו משום ייעוץ משפטי או יצירת מיצג כלשהו. האתר כתוב בלשון זכר, עקב מגבלות השפה העברית, אך פונה לגברים ולנשים כאחד. אנא הרגישו בנוח לפנות אלינו בכל הערה וטרוניה.
גודל גופן - +
רווח בין שורות - +
החלפת גופן
הדגשת קישורים
ניגוד צבעים
היפוך צבעים
שלח אלינו פניה, ונשמח להשיב.
יצירת קשר ישיר דרך WhatsApp
אנחנו מייצגים רק לוחמים ומשרתי שירות משמעותי, איך נוכל לעזור?