שרירי מרכז הגוף

דף זה אינו מפרט את שרירי האגן והעכוז ואת שרירי הבטן

שריר הטרפז ( trapezius) הוא שריר שטחי ורחב הממוקם באזור הגב העליון. שריר הטרפז מחבר את הכתף לגולגולת ולעמוד השדרה במקומות שונים ומאפשר הנעת עצם השכם במספר תנועות, החלק עליון מרים את עצם השכם, ובפעולה משותפת עם החלק התחתון, מסובב את עצם השכם, החלק אמצעי מקרב את עצם השכם, והחלק תחתון מוריד את עצם השכם. בפעולה משותפת עם החלק העליון, מסובב את עצם השכם.

שריר המשור הקדמי (serratus anterior) ממוקם בצד בית החזה, שטחי יותר מהצלעות העליונות. השריר מניע את עצם השכם החוצה ומשתתף בתנועות של סיבוב עצם השכם. חלקו של השריר בתנועת איגרוף הקנה לו את הכינוי “שריר המתאגרפים”.

השריר מרים השכם (levator scapulae) נמצא בחלקו האחורי הצידי של הצוואר. השריר משתתף בהרמת עצם השכם ובסיבובה.

הפגיעה בשרירים אלו נקבעת לפי פריט 42 (1) א כלהלן:

 1. בצורה בינונית 10%
 2. בצורה ניכרת 20%
 3. בצורה קשה 30% בצד הדומיננטי ו-20% בצד הלא דומיננטי.

שריר הגב הרחיב (latissimus dorsi) הוא שריר גדול ושטוח המכסה את החלק האחורי-צידי של הגו. הגב הרחיב הוא מניע ראשי של הזרוע כאשר הוא פושט, מקרב ומסובב פנימה את הזרוע. השריר גם מרים את הגוף אל הזרועות, בזמן פעולות כמו טיפוס או כפיפות מתח.

השריר העגול הגדול ( teres major) הוא אחד השרירים המחברים בין עצם השכם לעצם הזרוע. השריר ממוקם מתחת לעצם השכם והוא מהווה, יחד עם שריר הגב הרחיב את הדופן האחורי של בית השחי.

הפגיעה בשרירים אלו נקבעת לפי פריט (42) 1 ב להלן:

 1. בצורה בינונית 10%
 2. בצורה ניכרת 20%
 3. בצורה קשה 30% בצד הדומיננטי ו-20% בצד הלא דומיננטי.

השריר הַמַּךְ-קוֹצִי (infraspinatus), ממוקם בחלקה האחורי של עצם השכם, הוא אחד מהשרירים מסובבי הכתף ופועל על מפרק הזרוע כמסובב לכיוון חיצוני של הזרוע וכן בסינרגיה עם יתר מסובבי הכתף כמייצב של המפרק.

השריר הרוּם קוֹצִי (supraspinatus) ממוקם בחלקה האחורי-עליון של עצם השכם הוא אחד מהשרירים מסובבי הכתף. השריר פועל על מפרק הזרוע יחד עם שריר הדלתא כמרחיק של הזרוע וכן בסינרגיה עם יתר מסובבי הכתף כמייצב של המפרק.

השריר התת-שכמי (subscapularis) ממוקם בין עצם השכם לבין בית החזה. השריר הוא אחד מארבעת השרירים מסובבי הכתף. השריר פועל על מפרק הזרוע כמסובב לכיוון פנימי של הזרוע וכמקרב של הזרוע וכן בסינרגיה עם יתר מסובבי הכתף כמייצב של המפרק

הפגיעה בשרירים אלו נקבעת לפי פריט (42) 1 ד להלן:

 1. בצורה בינונית 10%
 2. בצורה ניכרת 20% בצד הדומיננטי ו-10% בצד הלא דומיננטי.
 3. בצורה קשה 30% בצד הדומיננטי ו-20% בצד הלא דומיננטי.

שריר החזה הגדול (pectoralis major) הוא שריר רחב דמוי מניפה הפרושה על פני החזה. לשריר שני חלקים, החלק הבריחי המניע את הזרוע לכיוון קירוב וסיבוב פנימי וכן לכיוון כיפוף והחלק של עצם החזה והצלעות המניע את הכתף לכיוון פשיטה.

שריר החזה הקטן ( pectoralis minor) הוא שריר דק בעל צורה משולשת, הנמצא בחלקו הקדמי של כלוב הצלעות, עמוק יותר משריר החזה הגדול מייצב של עצם השכם או מניע אותה לכיוון מטה וקדימה על כלוב הצלעות . כאשר עצם השכם מקובעת לכלוב הצלעות על ידי שרירים אחרים, השריר משמש כעזר בשאיפה מאומצת על ידי הרמת הצלעות.

הפגיעה בשרירים אלו נקבעת לפי פריט (42) 1 ב להלן:

 1. בצורה בינונית 10%
 2. בצורה ניכרת 20%
 3. בצורה קשה 30% בצד הדומיננטי ו-20% בצד הלא דומיננטי.

השרירים הבין-צלעיים ( intercostals) שרירים שנמצאים בחללים שבין הצלעות ושולטים על חלק מתנועות הצלעות. השרירים הבין-צלעיים החיצוניים מרימים את הצלעות בזמן שאיפה, והשרירים הבין-צלעיים הפנימיים מקרבים את הצלעות בזמן נשיפה

הסרעפת (diaphragma) היא שריר רחב המפריד בין בית החזה לחלל הבטן. כיווץ והתרפות הסרעפת הם חלק חשוב בתהליך הנשימה. במהלך שאיפה הסרעפת מתכווצת, נעשית שטוחה ומגדילה את נפח בית החזה ואוויר זורם פנימה אל הריאות על מנת למלא את הוואקום שנוצר בהן. במהלך הנשיפה, הסרעפת נרפית והאוויר יוצא מהגוף.

שריר הבטן המלוכסן הפנימי (internal oblique muscle) ממוקם מתחת לשריר המלוכסן החיצוני ומשמש כשריר עזר לנשימה ופועל מול הסרעפת, הוא גם מסייע בהנעת הגו לצדדים.

הפגיעה בשרירים אלו נקבעת לפי פריט (38) 2 להלן:

 1. בצורה בינונית 10%
 2. בצורה קשה 20%

הערה חשובה: קיימים בכף היד ובאמה שרירים נוספים שאינם מופיעים בתקנות, והפגיעה בהם (אמורה) להיקבע על פי פריט המתאר שריר המבצע פעולה דומה.

חזרה למפת אזורי הגוף…

לוחמים ולוחמות

השאירו פרטים כבר עכשיו ואנחנו נצור עמך קשר:

תנו לנו להלחם הפעם עבורכם

  קידום אתרים לעורכי דין קידום אתרים לעורכי דין
  דילוג לתוכן [cresta-whatsapp-chat text="ארז יער" icon="yes" position="top" use="number" number="972528743418"]
  [cresta-whatsapp-chat text="סיגל יער" icon="yes" position="top" use="number" number="972528743417"]