שרירי השוק

השריר השוקתי הקדמי Tibialis Anterior מניע את הקרסול לכיוון כפיפה גבית (Plantar flexion) ואת כף הרגל הוא מפנה כלפי פנים (אינוורסיה). פגיעה בו תגרום לצניחת כף רגל (Drop Foot).

השריר השוקתי השלישי Peroneus Tertius פועל להנעת כף הרגל לכיוון כפיפה גבית (Plantar flexion) ולהפניית כף הרגל כלפי חוץ (איברסיה).

השריר פושט האצבעות הארוך Extensor Digitorum Longus פועל להנעת ארבע אצבעות כף הרגל הצידיות (כולן למעט האצבע הראשונה) לכיוון פשיטה ולהנעת כף הרגל לכיוון כפיפה גבית plantar flexion

הפגיעה בשרירים אלו נקבעת לפי פריט 51(7) כלהלן:

 1. בצורה בינונית 10%
 2. בצורה ניכרת 10%
 3. בצורה קשה 20%

שריר הסובך השלוש ראשי Triceps Surae מתייחס לסיווג של שני שרירים כשריר אחד בעל שלושה ראשים. שריר הסֹבֶך Gastrocnemius הוא שריר חזק הממוקם בחלקה האחורי של השוק. השריר הגדול והתת עורי נותן לשוק את צורתה המוכרת. לשריר הסובך שני ראשים (שהקנו לו את הכינוי העממי “שריר התאומים”) השריר הינו כופף כפי (מניע את כף הרגל כלפי מטה Dorsiflexion) וכן הוא כופף של הברך. שריר הסוליה Soleus כופף כפי (Dorsiflexion) עיקרי של הקרסול

השריר השוקתי האחורי Tibialis Posterior מניע את הקרסול לכיוון כפיפה כפית (Dorsiflexion) ואת כף הרגל הוא מפנה כלפי פנים (אינוורסיה).

השריר השוקיתי הארוך Fibularis Longus; Peroneus Longus יחד עם השריר השוקתי הקצר Fibularis brevis; Peroneus Brevis (לא מופיע בתקנות) מניעים את הקרסול כלפי מעלה Planter flexion

השריר כופף הבוהן הארוך Flexor Hallucis Longus השריר הוא כופף חזק של מפרקי בוהן הרגל וכופף משני של הקרסול. פעולתו משמעותית בדחיפת הרגל קדימה במהלך מעגל ההליכה או הריצה וכן בקפיצה. השריר פועל גם לשמירה על הקשת האורכית של כף הרגל.

השריר כופף האצבעות הארוך Flexor Digitorum Longus שריר פועל להנעת ארבע אצבעות כף הרגל הצידיות (כולן למעט האצבע הראשונה) לכיוון פשיטה ולהנעת כף הרגל לכיוון כפיפה גבית.

שריר בית הברך Popliteus לשריר זה תפקיד מרכזי בפתיחת מנגנון הנעילה של הברך.

הפגיעה בשרירים אלו נקבעת לפי פריט 51(8) כלהלן:

 1. בצורה בינונית 10%
 2. בצורה ניכרת 20%
 3. בצורה קשה 20%

הערה חשובה: במדור האחורי של השוק נמצאים שרירים נוספים שאינם מוזכרים בתקנות

חזרה למפת אזורי הגוף…

לוחמים ולוחמות

השאירו פרטים כבר עכשיו ואנחנו נצור עמך קשר:

תנו לנו להלחם הפעם עבורכם

  קידום אתרים לעורכי דין קידום אתרים לעורכי דין
  דילוג לתוכן [cresta-whatsapp-chat text="ארז יער" icon="yes" position="top" use="number" number="972528743418"]
  [cresta-whatsapp-chat text="סיגל יער" icon="yes" position="top" use="number" number="972528743417"]