שרירי הירך

השריר המתוויך הגדול Adductor Magnus הוא הגדול בקבוצת השרירים המקרבים של הירך, השריר מקרב את הירך ומניע את הירך לכיוון כיפוף. חלקו האחורי פועל בדומה לשרירי מיתר הברך ומניע את מפרק הירך לכיוון פשיטה.

השריר המתוויך הארוך Adductor Longus הוא אחד השרירים המקרבים של הירך והקדמי שבהם.

השריר המתוויך הקצר Adductor Brevis הוא אחד השרירים המקרבים)של הירך וגם מניע אותה לכיוון כיפוף

השריר העדין Gracilis הוא השריר השטחי ביותר (קרוב לפני העור) בחלקה התיכון של הירך. כיווץ השריר מקרב את הירך, מכופף את הברך ומסובב אותה פנימה.

הפגיעה בשרירים אלו נקבעת לפח פריט 51 (4) כלהלן:

 1. בצורה בינונית 10%
 2. בצורה ניכרת 20%
 3. בצורה קשה 30%

שריר מותח המחתלה הרחבה Tensor Fasciae Latae השריר מותח את המחתלה הרחבה העוטפת את שרירי הירך. המחתלה הרחבה ההדוקה מסביב לשרירים מאפשרת להם לפעול ביתר יעילות. כיווץ השריר גם מרחיק את הירך, מסובב אותה פנימה ומכופף אותה

שריר החייטים Sartorius נחשב לשריר הארוך ביותר בגוף האדם ומניע את הירך לכיוון כפיפה, הרחקה וסיבוב חיצוני. השריר גם מכופף את הברך ומסובב אותה לכיוון פנימה.

השריר הארבע ראשי:

שריר הירך הישר Rrectus Femoris שריר הירך הישר שונה משלושת ראשי השריר האחרים בחיבורו לאגן ולא לעצם הירך ומכאן בפעולתו ככופף מפרק הירך ובחוסר יעילותו כפושט ברך כאשר הירך כפופה. השריר הנרחב הצידי Vastus Lateralis הוא הגדול מבין ארבעת חלקי הארבע ראשי: השריר הנרחב התיכון Vastus Medialis השריר הנרחב הביניימי Vastus Intermedius עמוק משלושת הראשים האחרים של הארבע ראשי ועל כן אינו נראה באיור.

הפגיעה בשרירים אלו נקבעת לפח פריט 51 (5) כלהלן:

 1. בצורה בינונית 10%
 2. בצורה ניכרת 20%
 3. בצורה קשה 30%

שריר הירך הדו-ראשי Biceps Femoris הוא אחד משרירי מיתר הברך. השריר ממוקם בחלקה האחורי של הירך ובנוי משני ראשים: ראש ארוך (Caput longum musclusbicipitis femoris) וראש קצר (Caput breve musclusbicipitis femoris). הפעלתו של השריר תביא לכיפוף של הברך וכאשר הברך כפופה, גם לסיבוב חיצוני של השוק. הראש הארוך של השריר משמש גם כפושט של מפרק הירך.

השריר החצי קרומי Semimembranosus והשריר החצי גידי Semitendinosus פועלים יחד כמכופפים של הברך או פושטים של מפרק הירך וכאשר הברך כפופה הם יכולים לסובב את השוק פנימה.

הפגיעה בשרירים אלו נקבעת לפי פריט 51(6) כלהלן:

 1. בצורה בינונית 10%
 2. בצורה ניכרת 20%
 3. בצורה קשה 30%

הערה חשובה: קיימים בכף היד ובאמה שרירים נוספים שאינם מופיעים בתקנות, והפגיעה בהם (אמורה) להיקבע על פי פריט המתאר שריר המבצע פעולה דומה.

חזרה למפת אזורי הגוף…

לוחמים ולוחמות

השאירו פרטים כבר עכשיו ואנחנו נצור עמך קשר:

תנו לנו להלחם הפעם עבורכם

  קידום אתרים לעורכי דין קידום אתרים לעורכי דין
  [cresta-whatsapp-chat text="ארז יער" icon="yes" position="top" use="number" number="972528743418"]
  [cresta-whatsapp-chat text="סיגל יער" icon="yes" position="top" use="number" number="972528743417"]