נכות מוסבת – תקנה 9

נכות מוסבת היא נכות שהתפתחה כתוצאה בלתי אמצעית של הטיפול או ההתמודדות עם הנכות המוכרת . דוגמאות לנכות מוסבת הם נזקים הנגרמים מניסיונות טיפול בנכות הראשית, ופגיעה באיברים או מערכות אחרות כתוצאה מאבדן איבר בחבלה מוכרת.

ההכרה בנכות מוסבת

בתי המשפט קבעו כי היות ותקנה 9 האמורה הינה חלק מהתקנות המסדירות את פעולת הוועדה הרפואית, הרי שגם בעניין הקשר הסיבתי בין הנכות המוכרת לנכות המוסבת ייקבע על ידי וועדה רפואית.
כתוצאה, הוגבל למעשה הקשר הסיבתי לקשר סיבתי רפואי, ולדוגמה נכה עיוור שנפל לבור עקב עיוורונו ושבר את ידו עשויה הוועדה לקבוע כי הנפילה אמנם נגרמה על ידי העיוורון, אך  לא העיוורון שבר את היד אלא הנפילה שהיא גורם “אמצעי” בין הנכות המוכרת לנכות המוסבת הנטענת ולכן אין להכיר בנזק ליד.
הערעור גם הוא לוועדה עליונה. ולבית המשפט המחוזי  ב”נקודה משפטית ” ולא בנקודה רפואית.
הבקשה צריכה להיות מנומקת ככל האפשר, וככל האפשר נתמכת במסמכים רפואיים המעידים על הקשר הבלתי-אמצעי לנכות המוכרת.
ההליך יתנהל בפני וועדה רפואית אשר תדון גם בקשר הסיבתי לנכות המוכרת וגם בשיעור הנכות. למעט שינוי זה ההליך  דומה להליך בפני וועדה רפואית רגילה. לקריאה נוספת…


המובא באתר עורכי הדין סיגל וארז יער הוא תיאור כללי של המצב המשפטי, ראוי ורצוי לבדוק כל מצב לגופו. השתדלנו לדייק בכל פרט ופרט, אך ייתכן כי נפלו שגגות וטעויות, ועל כך צערנו. אתר זה מהווה שירות לציבור ואין בו משום ייעוץ משפטי או יצירת מיצג כלשהו. האתר כתוב בלשון זכר, עקב מגבלות השפה העברית, אך פונה לגברים ולנשים כאחד. אנא הרגישו בנוח לפנות אלינו בכל הערה וטרוניה.
גודל גופן - +
רווח בין שורות - +
החלפת גופן
הדגשת קישורים
ניגוד צבעים
היפוך צבעים
שלח אלינו פניה, ונשמח להשיב.
יצירת קשר ישיר דרך WhatsApp
אנחנו מייצגים רק לוחמים ומשרתי שירות משמעותי, איך נוכל לעזור?