איבר זוגי

בגוף האדם יש מספר לא מבוטל של “איברים זוגיים”,- ידיים, רגליים, אשכים, אוזניים, כליות ועיינים.
כאשר אחד מאיברים אלו נפגע, עולה “ערכו” של האיבר הזוגי המנסה להשלים את התפקוד. ולכן כאר האיבר הזוגי נפגע או פגוע מסיבות כלשהן, הרי שהפגיעה באיבר ה”מוכר” נהיית חמורה יותר.
קיימים מספר מנגנונים על מנת לשקף את הפגיעה בשני האיברים הזוגיים.
עיניים וראיה
אחוזי נכות בשל הפגיעה בשמיעה ובראיה נקבעים בהתאם לטבלא המתייחסת לשני האיברים, היינו אחוזי הנכות נקבעים בנקודת ההצטלבות שבין הפגיעה באיבר המוכר לבין מצבו של באיבר הזוגי. כך למשל במקרה של אבדן ראיה בעין אחת כשהשניה תקינה (ראיה 6\6) יקבעו 30% נכות, ובמידה והראיה בעיין השניה נפגעת (מכל סיבה ובכל גיל) והיא כעת לדוגמא 15\6 אמורה ועדה רפואית לקבוע את הנכות בשיעור של 45%. עניין זה הוכרע בהחלטת בית המשפט העליון, אך קיימים עוד כמה “חורים” לגבי היישום במקרה בו חלה החמרה באיבר המוכר. חשוב לציין כי אחוזי הנכות הנקבים על שני האיברים נחשבים כנכות המזכה גם בתגמולים וגם בהטבות.
אזניים ושמיעה
כמו בראיה, גם בשמיעה נקבעים אחוזי הנכות בעזרת טבלא בו מוצלבות תוצאות בדיקת השמיעה משתי האזניים. כך למשל במקרה של ירידת שמיעה ממוצעת בתדרי בדיבור באוזן אחת של 30dB- כשהאוזן השניה תקינה אמורה ועה לקבוע 1%. כאשר השמיעה באוזן השניה נפגעת (מכל סיבה ובכל גיל) נניח לאותה ערך של 30dB- אמורה ועדה רפואית לקבוע את הנכות בשיעור של 10%. עניין זה הוכרע בהחלטת בית המשפט העליון, אך קיימים עוד כמה “חורים” לגבי היישום במקרה בו חלה החמרה באיבר המוכר. חשוב לציין כי אחוזי הנכות הנקבים על שני האיברים נחשבים כנכות המזכה גם בתגמולים וגם בהטבות.
כליות
בעניין זה קיימת תקנה ספציפית תקנה 22(4) הקובעת נכות לאחר כריתת כליה אחת בהתאם לתפקודה של הכליה השניה. חשוב לציין כי אחוזי הנכות הנקבים על שני האיברים נחשבים כנכות המזכה גם בתגמולים וגם בהטבות.
אשכים
בעניין זה קיימת תקנה בפציפית העוסקת באבדן של אשך אחד שהשני תקין, ויש תקנות העוסקות בפגיעה בשני האשכים, טרם נקבעה ההלכה הסופית כיצד נוהגים במקרה של פגיעה מוכרת באשך אחד ופגיעה לא מוכרת באשך השני.
ידיים ורגליים
בעניין זה קיים הסדר מיוחד בהוראת אגף השיקום הוראה 50.34 טיפול באיבר זוגי עיקרו של הסדר זה היא כי אם קיימת נכות בשיעור העולה על 30% באיבר אחד, ונכות באיבר הזוגי שאינה עולה על שיעור הנכות באיבר ה”מוכר”, תכונס ועדה מיוחדת (“ועדת איבר זוגי”) אשר תיקבע את אחוזי הנכות באיבר הזוגי שאינו מוכר, בהכות הנוספת לא תזכה בתגמול נוסף אך תזכה בהטבות וטיפול רפואי.


המובא באתר עורכי הדין סיגל וארז יער הוא תיאור כללי של המצב המשפטי, ראוי ורצוי לבדוק כל מצב לגופו. השתדלנו לדייק בכל פרט ופרט, אך ייתכן כי נפלו שגגות וטעויות, ועל כך צערנו. אתר זה מהווה שירות לציבור ואין בו משום ייעוץ משפטי או יצירת מיצג כלשהו. האתר כתוב בלשון זכר, עקב מגבלות השפה העברית, אך פונה לגברים ולנשים כאחד. אנא הרגישו בנוח לפנות אלינו בכל הערה וטרוניה.
גודל גופן - +
רווח בין שורות - +
החלפת גופן
הדגשת קישורים
ניגוד צבעים
היפוך צבעים
שלח אלינו פניה, ונשמח להשיב.
יצירת קשר ישיר דרך WhatsApp
אנחנו מייצגים רק לוחמים ומשרתי שירות משמעותי, איך נוכל לעזור?