צנחנים
נח"ל
גולני
גבעתי
תותחנים
הנדסה
שריון
כפיר
אוויר
מג"ב
ים
חילוץ והצלה
חייג עכשיו 1-800-303-355
נגישות
גאוות יחידה

שינוי בנכויות המוכרות

לפעמים נדחית בקשת הכרה שלא בצדק, הן כיוון שהבקשה לא הוגשה כראוי והן עקב שגיאה בהליך בירור הבקשה.

לדוגמא:
לוחם חזר ממלחמת לבנון השנייה שהוא סובל ממחלת הפסוריאזיס, מחלה היכולה לפרוץ עקב חשיפה ללחץ קיצוני.
המומחה מטעם משרד הביטחון קבע כי המחלה הוחמרה ולא פרצה (הכרה חלקית) עקב השירות.
בהתערבות משרדינו שונתה ההכרה לגרימה (זכויות מלאות).

לעיתים קרובות קובעת וועדה רפואית אחוזי נכות שאינם מתאימים, לעיתים עקב בדיקה לא מלאה או שלא הוצגה בפניה מלוא המגבלה.

לדוגמא:
ועדה רפואית קבעה נכות קלה בשל PTSD  בשיעור של 10% ללוחם שנפגע בפעילות מבצעית והטיפול הרפואי בו הופסק. בערעור שהגשנו נפרש מלוא היקף הפגיעה, ואחוזי הנכות שונו ל30%, קביעה שהבטיחה המשך טיפול רפואי ועזרה בשיקום.

לפרקים מתקבלת במשרד הביטחון החלטה הפוגעת בזכויותיו של נכה צה”ל, ויש להגיש כנגדה עתירה מנהלית (בחלק מהמקרים) או ערעור לוועדת ערעורים שליד בית משפט השלום (בחלק מהמקרים).

לדוגמא:
הוחלט על הפסקת תשלומי מחיה לנכה שאינו יכול לעבוד לפרנסתו, והיה צורך בהחלטה של בית משפט בכדי לחייב את משרד הביטחון לחזור ולשלם תגמולים אלו.

לעיתים לא  נדירות תהליך ההכרה הראשון לא הסתיים בצורה המיטבית. אחוזי הנכות נקבעו בשיעור נמוך מדי, באורח זמני ותבחלק מהמקרים עקב סיבות אלו או אחרות לא מוצו הליכי הערעור, או גם הליכים אלו לא הביאו לתוצאה המקווה.
משך השנים עשוי להשתנות מצבן של הנכויות המוכרות, נכויות שנראו פעם שוליות יכולות להפוך למשמעותיות ובעיות תפקודיות יכולות להחריף.

גם הטיפול והתמודדות עם הנכויות יכול לגרום להופעת בעיות משניות, לדוגמא תופעות לוואי של טיפול תרופתי או תוצאות הליכה לא תקינה עקב פציעה במשך שנים.

מיוחדותו של חוק הנכים הוא מתן היכולת לשוב ולהידרש לבקשותיו של מי שנפגע בעת שירותו.

הקישורים המצורפים מפנים להליך ספציפי לכל אחד ממצבים אלו.

המובא באתר עורכי הדין סיגל וארז יער הוא תיאור כללי של המצב המשפטי, ראוי ורצוי לבדוק כל מצב לגופו. השתדלנו לדייק בכל פרט ופרט, אך ייתכן כי נפלו שגגות וטעויות, ועל כך צערנו. אתר זה מהווה שירות לציבור ואין בו משום ייעוץ משפטי או יצירת מיצג כלשהו. האתר כתוב בלשון זכר, עקב מגבלות השפה העברית, אך פונה לגברים ולנשים כאחד. אנא הרגישו בנוח לפנות אלינו בכל הערה וטרוניה.
גודל גופן - +
רווח בין שורות - +
החלפת גופן
הדגשת קישורים
ניגוד צבעים
היפוך צבעים